Chcecie zmiany? Zacznijcie od swojego łóżka

Bałagan

Nigdy bym się nie spodziewał, że taka mała rzecz może tak bardzo wpłynąć na moje życie. Jedno łóżko, do którego wracałem każdego wieczora, zmęczony, po pracy. To ono wybijało mnie z równowagi i przez nie traciłem wszystko, co budowałem podczas dnia. Dlaczego?

Jakiś czas temu mój przyjaciel udostępnił na facebooku film, w którym były admirał SEAL opowiadał o tym, jak można zmienić swoje życie, jakie kroki robić, by dojść do marzeń, swoich pragnień.

Używał wielu porównań do treningów, to ominiemy. Jednak to, co zapadło w mojej pamięci najbardziej to opowiastka o łóżku.

Wyobraźcie sobie dwie sytuacje:

  • Budzicie się. Alarm jak zawsze zadzwonił kilkanaście minut później. Szybko wyskakujecie z łóżka. Krótki prysznic, ubieracie się także w pośpiechu. Łapiecie po drodze do drzwi kanapkę, bierzecie łyk starego soku pomarańczowego i wybiegacie z domu. Wracacie po godzinie dwudziestej. Jedyne, o czym marzycie to spokojny sen, kolacja lub film i piwo. Wchodzicie do swojego pokoju i zastajecie nieposłane łóżko. Nieważne jak zły dzień mieliście, to, co zobaczycie pierwsze po wejściu do swojej bańki (pokoju), rozwali was jeszcze bardziej.

A teraz druga:

  • Budzicie się. Alarm zadzwonił dziesięć minut wcześniej. Macie czas na poranną modlitwę, przeczytanie dziesięciu stron książki albo na kilka głębokich oddechów przy otwartym oknie. Idziecie do łazienki, bierzecie prysznic. Wracacie do pokoju. Ścielicie łóżko i zabieracie potrzebne rzeczy ze sobą. Potem szybkie śniadanie, kawa i wypad do pracy. Wracacie tak samo zmęczeni i wkurzeni. O godzinie dwudziestej wchodzicie do swojego pokoju. Patrzycie na łóżko. Uśmiechacie się.

Jeżeli chcecie zmienić świat, zacznijcie od ścielenia swojego łóżka. To proste, prawda?

Dlaczego to jest aż takie ważne? Bo to pierwsze zadanie, które dostajecie zaraz po nocy. Wykonanie go da wam niewielką dumę i zachęci was do wykonania kolejnego zadania. I kolejnego. I kolejnego. I na sam koniec dnia, to zadanie, jedno małe zadanie, zmieni się w domino decyzji, które podejmowaliście.

Dlaczego? Dzięki temu, że pościelicie łóżko, dowiecie się, że tak naprawdę w życiu najważniejsze są małe rzeczy. Jeżeli nigdy nie będziecie w stanie wykonać małych zadań poprawnie, to nie będziecie w stanie podejść do wielkich.

Każdego dnia, kiedy wstawałem z łóżka, wyobrażałem sobie mój dzień. Moje decyzje, które będę podejmował, moje zadania, do których będę podchodził. Nigdy nie martwiłem się tym, co dzieje się w tym momencie. Zapominałem, że omijam jedno z najważniejszych zadań mojego dnia. Na maturze, egzaminie to byłoby nie do pomyślenia. Potrzebujecie 100%, lecz ze względu na jedno ćwiczenie, stracicie pięć punktów. Po prostu go omijacie. Tracicie możliwość dostania się na ukochane studia itd.

Wydawało mi się, że mogę wytrzymać wszystko. Jednak w każdym życiu przychodzi taki moment, kiedy człowiek musi powiedzieć stop. Dzisiaj jest ten dzień, lecz nie zatrzymuję się nawet na chwilę.

Przecież jutro jest nowy dzień. Jutro mogę pościelić moje łóżko. Mogę zacząć zmieniać świat.