10 rzeczy, których nie wiesz o winie

Wino

Jestem fanem wina. Nie znoszę zaś wytrawnych, kocham słodkie i półsłodkie. Czasami nawet ten lekki posmak myszy mi nie przeszkadza. Poza tym interesuję się alkoholami, głównie piwami. Czytam o nich, dowiaduję się coraz nowszych rzeczy. Może nie jestem w stanie rozpoznawać rodzaje piwa poprzez smak, ale może za kilkanaście lat? Mam nadzieję tylko, że nie zamienię się w alkoholika. Moja narzeczona zabiłaby mnie. Chociaż… jakbym pił tylko wino? Pewnie byłaby szczęśliwa. Miałaby pod nosem dość dużo swojego ulubionego trunku.

10 rzeczy, których nie wiesz o winie
  1. Najstarsza butelka wina datowana jest na ok. 300 rok n.e. i stanowi ona eksponat w niemieckim Speyer Museum.
  2. Najstarsze odnalezione w Polsce ślady uprawy winorośli pochodzą z okolic Krakowa i liczą sobie ponad 1100 lat.
  3. Na każde dwie wyprodukowane butelki wina przypada jedna butelka odpadów. Odpady te są jednak przetwarzane np. na olej z pestek winogron.
  4. We wraku statku spoczywającego na dnie Bałtyku odnaleziono 30 butelek szampana z lat 1782-88. Jest to najstarszy szampan na świecie, a każda z butelek warta jest około 170 tys. złotych.
  5. Tylko 1% win może leżakować dłużej niż 5 lat. 90% wszystkich wytwarzanych win powinno się spożyć w ciągu roku od daty produkcji.
  6. Naukowcy przeprowadzili badania, podczas których w sklepach z winem puszczano klientom różne rodzaje muzyki. Podczas delikatnych i lekkich utworów wzrastała sprzedaż win francuskich, natomiast gdy muzyka zmieniała się na cięższą, z przewagą instrumentów dętych, klienci sięgali częściej po wina niemieckie.
  7. Białe wina z wiekiem ciemnieją, natomiast czerwone stają się coraz jaśniejsze.
  8. Butelki przeznaczone do wina w zależności od swojej pojemności noszą różne „imiona”. Wyjątkiem jest najbardziej popularna butelka o pojemności 750 ml, która nie nosi żadnej specjalnej nazwy.
  9. Według Kodeksu Prawa Kanonicznego wino mszalne musi spełniać szereg wymogów dotyczących m.in. sposobu produkcji, by mogło być używane podczas Eucharystii.
  10. Niektórzy współcześni artyści do malowania swoich obrazów zamiast farb używają czerwonego wina.

źródło: https://kuchnialidla.pl/

Ciao,