10 rzeczy, których nie wiesz o lisach

Lis

To chyba strzał w stopę. Dowiecie się wszystkiego… o mnie. Prawdę mówiąc, taki wpis powinien powstać już na samym początku mojej działalności, ale się wstydziłem. Co mogę poradzić?!

Chciałbym nieco przybliżyć wam moją osobę, ale nie jako człowieka, ale jako zwierzaka. W końcu noszę zaszczytne nazwisko – Lis.

10 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIESZ O LISACH
  1. Lisy są wszystkożerne. Jedzą jagody, robaki, pająki i zwierzęta, takie jak myszy czy ptaki. Lisy rude na przykład często wybierają owoce – jesienią w niektórych rejonach stanowią one nawet 100% ich diety!
  2. Są w stanie usłyszeć pisk myszy z odległości 100 metrów! To mniej więcej tyle, ile mierzy długość boiska do gry w piłkę nożną.
  3. Lisy mają wibrysy na łapach oraz pysku, które pomagają im poruszać się w terenie.
  4. Lis jest jedynym przedstawicielem rodziny psowatych, który potrafi schować swoje pazury niczym kot. Ich źrenice są owalne i ułożone pionowo, również jak u kotów, co pomaga im lepiej widzieć nocą.
  5. Są bardzo skoczne. Lis rudy potrafi skakać na wysokość ponad 2 metrów! Swoje umiejętności wykorzystuje w czasie polowania na zwierzęta myszopodobne.
  6. Lisie noworodki nie widzą, nie słyszą i nie chodzą. Opiekuje się nimi matka, natomiast ojciec zdobywa dla nich pożywienie.
  7. Niestety niektóre osoby nadal polują na lisy, okrutnie nazywając to sportem. Wprawdzie w 2002 r. w Szkocji, a dwa lata później również w Anglii i Walii, zostało wprowadzone prawo zakazujące kontrowersyjnych polowań z psami, jednak ta metoda jest nadal legalna w wielu innych miejscach, takich jak Irlandia, Ameryka Północna i Australia.
  8. Lisie futro jest przepiękne. Na lisie! Niestety okrutny przemysł futrzarski nadal wykorzystuje te zwierzęta, hodując je w okropnych warunkach, zamknięte od małego szczeniaka w klatkach, obdzierając ze skóry po paru miesiącach życia. Ponieważ hodowcom zależy tylko na produkcie wysokiej jakości, dlatego stosują metody uboju, które pozwalają zachować futro w stanie nienaruszonym, ale powodują ogromne cierpienie zwierząt. Najczęściej jest to porażenie prądem poprzez wepchnięcie elektrod do pyska i odbytu.
  9. Lis wirginijski, naturalnie występujący w Ameryce Południowej, jest jedynym psowatym, który potrafi wspinać się na drzewa.
  10. Lisy wydają około 40 różnych odgłosów.

Dzięki dla: otwarteklatki.pl

Ciao,